Markam ne zaman Tescillenir?

Marka Tescili Başvurusu Hakkında Bilgi Markalar genellikle 10 yıllık olur. Eğer ek ücret ödenir ise marka tescil süresi de uzayabilir. Marka tescili için öncelikle tüm evrakların doğru bir şekilde eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Belgeler hazırlandıktan sonra Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilir.

Marka tescil edildikten sonra ne olur?

marka tescil edildikten sonra her türlü Hukuki veya cezai talepte bulunulabilir. marka tescil edilmesi sonrası sahibine, tek başına kullanma hakkı veren ve bu yönüyle üzerinde ekonomik olarak yararlanma hakkı sağlayan bir belgedir.

Marka tescili neleri korur?

Marka tescili ise bir fikrin, icadın, işaretin veya kelimenin markalaşmasındaki en önemli dayanak noktasıdır. Böylelikle markanın tescil edilmesi, kötü niyetli girişimleri önleme konusunda yasal bir güvenlik önlemidir; marka sahibini ve işletmeleri haksız rekabete karşı koruyan bir belgelendirme işlemidir.

Marka ne zaman kullanılır?

Marka, bir girişimcinin ticaret veya hizmet sektöründe kullandığı markaları diğer girişimcilerin markalarından ayırt edilmesini sağlayan işaretlerdir. Marka; bir ürüne, kuruluşa ya da hizmet türüne kimliğini veren ve onu rakiplerinden ayıran işaret, kelime, şekil, slogan ya da cümle olarak tanımlanabilir.

Bir logonun telif hakkı nasıl alınır?

Logo Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır? Logo tescili, firma tescili, bireysel veya kurumsal marka tescili gibi isimlerle bahsedilen marka tescili, ilgili marka tescili sınıflarının seçilmesinden sonra Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan marka tescil başvurusu ile yapılmaktadır.

Marka tescil ücreti ne zaman ödenir?

Türk Patent ve Marka Kurumuna gerçekleştirilen marka başvurusunun sonucunda eğer markanın tesciline karar verilmiş ise, tescil belgesinin alınabilmesi için marka tescil belgesi düzenleme ücretinin 2 aylık süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

Marka tescil süreci nasıl işler?

Marka Tescili İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Aşama – Markanın Ön Araştırması ve Analizi:
  • Aşama – Marka Başvurusu:
  • Aşama – Başvurunun Şeklen İncelenmesi:
  • Aşama – Başvurunun Mutlak Ret Sebepleri Açısından İncelenmesi:
  • Aşama – Resmi Marka Bülteninde Yayın:
  • Aşama – Tescil Ücretinin Yatırılması:
  • Aşama – Marka Tescil Belgesi:

Marka başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Marka tescil işlemlerinin sonuçlanması ortalama 8 ila 10 aydır. Türk Patent Enstitüsüne eksiksiz olarak yapılan marka başvuruları veri giriş, mal ve hizmetlerin kodlanması, arama ve inceleme aşamalarından sonra red için herhangi bir neden bulunmaması halinde üç ay süre ile Resmi Marka Bültenin ‘de yayınlanır.

Marka tescili nedir ne işe yarar?

Marka tescili; markanın ürün, servis ve hizmetlerine dair tanıtım, satış ve pazarlama gibi tüm faaliyetlerin sadece marka tarafından yapılmasını sağlayan, hak sahibi olmayan üçüncü taraflar tarafından kullanımını yasaklayarak markayı koruma altına bir sistemdir.

Marka tescil sınıfları ne işe yarar?

Ne İşe Yarar? Marka tescili Türk Patent Enstitüsüne yapılacak bir başvuru ile başvurulan sınıf ya da sınıflara ait yasal harç ve ücretleri TPE’ye yatırılarak yapılan ve markanızı koruma altına alan bir işlemdir.

Marka tescili yapılmazsa ne olur?

Hiçbir şey olmaz. Her sabah yine dükkanınızı açabilir, müşterilerinize verdiğiniz hizmeti vermeye devam edebilir, şu an yaptığınız ne varsa aynen yapmaya devam edebilirsiniz. Teknik olarak markanızı tescil ettirmeye hiç ihtiyaç yoktur.

Marka Koruma süresi ne zaman başlar?

MADDE 23- (1) Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır.